Recommended by Julka. The best of Rome.

Bez wizyt w tych miejscach odwiedziny Rzymu są niekompletne. Dlaczego?

Ponieważ, nie ma wizyty bez wrzucenia monety do fontanny di Trevi. Aby zobaczyć jej prawdziwe oblicze, najlepiej przyjść tutaj późno w nocy lub o świcie. Wtedy, jest praktycznie pusto. W przeciwnymi razie, narażeni jesteśmy na ścisk setek, tysięcy turystów. Każdy chce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub wrzucić pieniążek do fontanny (podobno jak się go wrzuci to się tutaj wróci). Ponieważ codziennie tysiące turystów, wrzucają pieniążki do fontanny, miasto regularnie zmuszone jest ją czyścić. A że dziennie wychodzi jakieś 500 EURO z tych wrzutek, to wcale mało miasto nie zarabia. Swojego czasu nawet wybuchł skandal obyczajowy, bo okazało się, że sprytny mieszkaniec wiecznego miasta, czyścił fontannę na własna rękę.

A jak się ma sprawa z innymi zachowanymi, bądź nie, zabytkami starożytnego Rzymu?

Żeby dać Wam wyobrażenie o czasie świetności popatrzcie na jeden z nich, Circus Maximus. W czasach prosperity wyglądał mniej więcej tak:

Zaprojektowany tak, aby pomieścić 380 tys. widzów. Powstał za czasów jednego z 5 najpotężniejszych władców Rzymu, Tarkwiniusza Starego. Atmosfera panująca podczas turniejów przypominała to co dzieje się na Służewcu w Warszawie, albo lepiej w Ascot w Anglii. Kobiety szalały, strojące się jedna lepiej od drugiej. Bo przecież cesarz patrzy. Czasy świetności tego miejsca już dawno minęły. Ostatnie igrzyska odbyły się tutaj w 550 roku naszej ery. Potem następował powolny proces niszczenia i grabieży tego co pozostawało kamień na kamieniu. Miejsce, które zastajemy dziś to tylko mgliste wspomnienie. Trzeba mieć niezwykłą wyobraźnie, aby to odtworzyć. (mam nadzieję, że wizualizacja pomogła)

Nie może zabraknąć na tej liście Koloseum:

Choć przyznam, Rzym zrobił z tego niemal symbol narodowy i umiejętnie go wypromował. Tego typu teatry starożytni stawiali niemal we wszystkich swoich podległych terytoriach. Było tych budowli naście w Europie i na bliskim wschodzie. Przyznaję, że widziałem bardzo dobrze zachowane w Weronie (mniejsze, ale pełniejsze) i w Al – Dżamm, Tunezja (to jest chyba najlepiej zachowanym na świecie – robi piorunujące wrażenie i nie ma tylu turystów – polecam).

Koloseum było ulubionym miejscem Rzymian jako publicznych rozrywek, a przy tym z punku widzenia technicznego majstersztykiem architektonicznym. Był w stanie pomieścić do 70 tys. ludzi a przy tym system wejść, wyjść, schodów i korytarzy zapewniał bardzo dogodną ewakuację (podobno w kilkanaście minut można było całkowicie go opróżnić). Na takich stadionach, lud oglądał walki gladiatorów, polowania na zwierzęta, ale także dzięki podziemnemu systemowi irygacyjnemu walki i bitwy morskie. Celowo nie opisuję parametrów technicznych, gdyż znajdziecie to w każdym przewodniku i stronie internetowej.

Zawsze pierwsze kroki po przyjeździe do Rzymu, kieruję na schody hiszpańskie. Fajnie jest tutaj usiąść, popatrzeć na zakochane pary, starsze osoby trzymające się za rękę, młodych ludzi popijających wino i zajadających się ciastkami albo pizzą. Taka atmosfera wiecznej fiesty i zabawy, a już na pewno szczęścia. Podoba mi się bardzo takie podejście do traktowani małych przyjemności.

I w mojej ocenie najbardziej fotogeniczny i urokliwy zabytek miasta, czyli Zamek Św. Anioła (Mauzoleum Hadriana) z magicznym mostem ozdobionym rzeźbami aniołów. Jakoś mam szczęście, że za każdym razem kiedy tutaj jestem, uracza mnie błękit nieba i perfekcyjna pogoda.

A jeszcze fani Dona Browna mogą kojarzyć to miejsce z akcji książki i filmu „Anioły i Demony”. Polecam przeczytać książkę zaraz przed przyjazdem do Rzymu. Ja tak miałem za pierwszym razem. Zupełnie inaczej zwiedza się wtedy to miasto.

Taki to jest właśnie mój Rzym i jego cuda.

opis zdjęć:

1. Rzym – fontanna di Trevi

2. Rzym – Circus Maximus – rekonstrukcja na planach

3. Rzym – Circus Maximus – stan obecny

4. Rzym – Circus Maximus – widok na gigantyczne podcienia – pozostałość po termach i loży cesarza

5. Rzym – Koloseum (Amfiteatr Flawiuszy) – rekonstrukcja na planach

6. Rzym – Koloseum dziś

7. Rzym – Koloseum dziś

8. Rzym – Schody hiszpańskie

9. Rzym – Zamek Św. Anioła

10. Rzym – Anioł na moście – Ponte Sant Angelo

11. Rzym – Anioł na moście – Ponte Sant Angelo

Data wpisu by Julek in Rzym

About Julek

Jestem podróżnikiem, trochę marzycielem. Ścigam się z czasem, aby za życia zwiedzić jak najwięcej. Tworzę swoją własną historię. Przyłącz się.

Translate »