Oblicza Madrytu dla zwykłego podróżnika

Oblicza Madrytu - jakoś się tutaj odnajduję

Oblicza Madrytu – jakoś się tutaj odnajduję

Oblicza Madrytu można i trzeba poznawać według własnego klucza.

Ja z przyjaciółmi wybieramy najprostszy – go with the flow, czyli w wolnym tłumaczeniu – iść przed siebie.

Żar leje się z nieba od wczesnych godzin porannych a to oznacza, że będzie jeszcze goręcej niż dzień wcześniej.

Oblicza Madrytu - na upał idealne

Oblicza Madrytu – na upał idealne

Calle de Alcala odsłania oblicza Madrytu

I tego co dla stolicy rozpoznawalne. Charakterystyczne secesyjne budynki, mnie osobiście porażają swoim pięknem, ciągnące się wzdłuż ulicy.

Jako pierwszy wspominany Metropolis, który wybudowany został dokładnie na zbiegu dwóch największych ulic Alcali i Gran Via. W zależności jak sobie zinterpretujemy, może stanowić piękny początek Gran Via, bądź jej zakończenie, spoiwo dwóch ulic, bądź ich rozstaj. Bez względu jak podejdziemy do tematu to co tutaj widzimy z pewnością jako prawdziwe oblicza Madrytu można uznać.

Oblicza Madrytu - każdy środek transportu jest odpowiedni

Oblicza Madrytu – każdy środek transportu jest odpowiedni

Jest tak gorąco, że wyjątkowo nasza trasa wygląda trochę jak skoki wielkiej żaby. Hop, hop z miejsca w cieniu do miejsca w cieniu, od budynku do budynku, pod markizami, pod drzewami, wszystko po to, aby unikać promieni słonecznych. Właściwie samo słońce i upał mi nie przeszkadzają bo uwielbiam taki klimat, ale jednak moc promieni jest wręcz wypalająca a do raka skóry mi nie spieszno.

Oblicza Madrytu - najazd Minionków

Oblicza Madrytu – najazd Minionków

Plaza de Cibeles z Palacio de Comunicaciones

Alcala biegnie przez Cibeles na którym wybudowano przeszło 100 lat temu majestatyczny pałac stanowiący od samego początku siedzibę poczty głównej a od kilku lat także ratusz miejski. I tutaj właśnie możemy zobaczyć inne oblicza Madrytu.

Oblicza Madrytu - Plaza de Cibeles z Palacio de Comunicaciones

Oblicza Madrytu – Plaza de Cibeles z Palacio de Comunicaciones

Coś się zdecydowanie dzieje, i niestety obiektywy nie są skierowane na mnie. A już myślałem, że się dowiedzieli o naszym przyjeździe i będziemy sławni i tutaj.

Plaza de Cibeles z Palacio de Comunicaciones - ach Ci paparazzi

Plaza de Cibeles z Palacio de Comunicaciones – ach Ci paparazzi

Nie tym razem. Ponieważ jest to ratusz to i Madrinelos nie mają oporów do okazywania swojego niezadowolenia i własnego zdania odbywa się tutaj wiec w obronie praw GLBT. Widać jak i w Polsce tak i tutaj jest to bardzo gorący temat. I nie chodzi mi tym razem o upały. Zresztą właśnie w Madrycie, Chueca jest najbardziej ożywioną i tętniącą życiem dzielnicą gejowską w całej Europie. To dopiero ciekawe oblicza Madrytu.

Nie chcieli nam cykać zdjęć więc idziemy dalej.

Puerta de Alcalá

Padliśmy lekko porażeni słońcem i mniej więcej na 200 metrów przed łukiem zasiadamy w przyjemnej knajpie delektując się zimnym piwem i Cavą.

Oblicza Madrytu - Puerta de Alcalá

Oblicza Madrytu – Puerta de Alcalá

Pozostały nam jeszcze dwa oblicza Madrytu jakie sobie na dziś zaplanowaliśmy. Ale nachodzą mnie wątpliwości czy damy radę i nie jest to ryzykowne posunięcie w upale.

Siedzenie w jednym miejscu też nie jest dobrym pomysłem, więc z dwojga złego wybieramy jednak opcję powolnego posuwania się na przód.

Oblicza Madrytu w El Retiro Park

Tutaj mam do zrealizowania kilka punktów. Płuca miasta i jedna z ulubionych miejscówek Madrinelos na pikniki, spotkania rodzinne, randki lub zwyczajne spacery.

Kieruję się do Barco Solar el Retiro i jestem zdecydowany wynająć łódkę. Gdy byłem w tym miejscu kilka lat temu było zimno, deszczowo i lekko ponuro. Dziś jest prawie idealna pogoda na wynajęcie łódki i popływanie po tym sztucznym stawie.

Oblicza Madrytu - Oblicza Madrytu w El Retiro Park

Oblicza Madrytu w El Retiro Park

Park powstał w połowie 17 wieku i stanowił ogrody pałacowe. Z samego pałacu niewiele zostało a tereny zielone udostępniono mieszkańcom po 100 latach od ich powstania. W centralnym miejscu wznosi się dumnie pomnik Alfonsa XII – króla Hiszpanii.

Pomnik Alfonsa XII

Pomnik Alfonsa XII

Łódki pływają spokojnie, ja cieszę się słońcem i koje swoje myśli. Jest radośnie, przyjemnie i sielsko. Taki relaks marzył mi się już od dawna. Znowu zrealizowałem zaległe marzenie z listy. Czasami trzeba po prostu poczekać a samo przyjdzie. Oczywiście pomóc odrobinę wypada, chociażby w kupnie biletu.

Oblicza Madrytu w El Retiro Park - pomnik Ferdynanda XII

Oblicza Madrytu w El Retiro Park – pomnik Alfonsa XII

Podobają mi się takie oblicza Madrytu. Widać, że mieszkańcy uwielbiają to miejsce. Jest tutaj całkiem dobrze zorganizowana sieć gastronomiczna, serwis techniczny (darmowy), jest czysto i pachnąco.

Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu - Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu – Palacio de Cristal w El Retiro Park

Niegdyś mieściła się tutaj cieplarnia a dziś jest to miejsce wystawiennicze. Kryształowy pałac jest udostępniony dla zwiedzających za darmo. W środku odbywają się sezonowe wystawy znanych lub nieznanych artystów dających upust swoim wizjom. Tym razem ustawiono w środku namiot arabski z kolorowymi szatami delikatnie falującymi na powstałym z otwartego okna przeciągu.

Oblicza Madrytu - Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu – Palacio de Cristal w El Retiro Park

Na chwilę przenoszę się do innego świata. Bez paszportu, samolotu, taka teleportacja. Ludzie tutaj przybywający siadają na dywanach, bądź się kładą i w ciszy chłoną atmosferę tego magicznego miejsca.

To są odmienne oblicza Madrytu, takie można spotkać tylko w tym parku.

Oblicza Madrytu - Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu – Palacio de Cristal w El Retiro Park

Wokół pałacu rozciąga się cudna sadzawka z tryskającą fontanną a jak się przyjrzycie dokładnie, waszym oczom ukażą się inni liczni mieszkańcy tego miejsca.

Oblicza Madrytu - Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu – Palacio de Cristal w El Retiro Park

Oblicza Madrytu prezentują Monumento al Angel Caido

Oblicza Madrytu prezentują Monumento al Angel Caido

Oblicza Madrytu prezentują Monumento al Angel Caido

Chodźcie jest jeszcze jedno ciekawe miejsce w tym parku – namawiam ekipę – wiedzieliście, że w tym parku jest pomnik szatana?

Szatana – słyszę pytanie

Tak – jest tutaj niedaleko w odosobnieniu. Pięknie wyeksponowany, ale na uboczu.

Jak twierdzą mieszkańcy Madryt jest jedynym miastem na świecie w którym stoi pomnik upadłego anioła. Lucyfer spada plecami w czeluście piekielne. Rzeźba stanowi zwieńczenie fontanny. Interpretację czy warto czy nie warto takie pomniki stawiać pozostawię już Wam.

Oblicza Madrytu prezentują Monumento al Angel Caido

Oblicza Madrytu prezentują Monumento al Angel Caido

Zostało mi jeszcze jedno miejsce, które bym chciał pokazać.

Estación de Atocha

Oblicza Madrytu - Estación de Atocha

Oblicza Madrytu – Estación de Atocha

W starej pochodzącej z XIX wieku części stacji kolejowej dziś prezentuje się palmiarnia z sadzawką w której pływają bądź wylegują się setki żółwi. Samo miejsce ma dziś bardziej wymiar sklepowo – barowy, ale jest to przykład, że stare nie musi popaść w ruinę a odpowiednio zagospodarowane pieniądze przyniosą profit inwestorom a mieszkańcy będą chełpić się rozpoznawalnym i niespotykanym miejscem na skalę europejska.

Oblicza Madrytu - Estación de Atocha

Oblicza Madrytu – Estación de Atocha

Niestety w dniu dzisiejszym upał na zewnątrz przekłada się na gorąco wewnątrz. Jest wręcz sauna. Zatem uciekamy do bardziej przyjaznego miejsca delektować się wieczornym klimatem miasta i wszechobecną Cavą.

A może dla odmiany dziś pójdziemy na koncert?

Data wpisu by Julek in Jump for a weekend, Madryt, Wędrówki Umysłu, Wszystkie, Zapiski

About Julek

Jestem podróżnikiem, trochę marzycielem. Ścigam się z czasem, aby za życia zwiedzić jak najwięcej. Tworzę swoją własną historię. Przyłącz się.

Translate »