Mapa marzeń Julka – dokąd wrócić, gdzie pojechać

Julek

Według oficjalnego zestawienia na świecie jest 194 państw.

Dodatkowo do tej listy można dopisać 10 nie uznawanych przez arenę międzynarodową (np. Abchazja, Cypr Północny, Kosowo). Mam plan, aby odwiedzić każdy z nich.

Śledząc mapę świata w poszukiwaniu kolejnego kierunku, przypominam sobie gdzie podczas moich podróży chciałbym też wrócić.

mapa

Taka moja szybka lista miejsc, które wywarły na mnie wrażenie, zauroczyły, zaintrygowały lub oczarowały.

1. Nowy Jork, USA

Miasto, które odwiedzając pierwszy raz wciąga Cię i już po kilku godzinach wiesz, że tu wrócisz. Trzeba tam dłużej pomieszkać, poczuć atmosferę wielkiego miasta, żeby odkryć na czym polega jego fenomen. Teatry, muzea, parki, restauracje, jazz, moda, zakupy, historia i wiele więcej. To wszystko czeka i zaprasza. tanie loty do Nowego Jorku na portalu – Centerfly.pl

Widok z Empire State Building na Manhattan

Widok z Empire State Building na Manhattan

2. Tajlandia

Pachnąca, kolorowa, uduchowiona, idealna na pierwszy egzotyczny wyjazd. Najpiękniejsze plaże, przepyszne jedzenie, stoicki spokój autochtonów, zagadkowa fauna i flora. Warto jest zejść z utartych szlaków turystycznych i odkrywać ten kraj po swojemu. Przy tym wszystkim jest świetnie zorganizowana pod turystów i dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Phi Phi Island - mój raj

Phi Phi Island – mój raj

Walka o leżak była każdego dnia

Walka o leżak była każdego dnia

3. Meksyk

W ostatnim, krótkim wypadzie do tego państwa zaledwie go „liznąłem”. Mam olbrzymi apetyt na dokładniejsze go poznanie, zjechanie wzdłuż i wszerz. Zagadkowa jest jego historia, powalające zabytki uchylające rąbka tajemnicy z przeszłości. O jedzeniu nie wspomnę. Wiem, że na pewno wrócę tutaj na dłużej.

Teotihuacán

Teotihuacán

Uliczne jedzenie jest w Meksyku wyborne i tanie

Uliczne jedzenie jest w Meksyku wyborne i tanie

4. Wyspy greckie

W te wakacje odkryłem Karpathos. Przypomniałem sobie ile ma do zaoferowania Grecja a w szczególności jej liczne wyspy. Każda jest inna, niepodobna do pozostałych. Od pustynnych krajobrazów po zielone i ukwiecone obrazki z krystaliczną, turkusową wodą w morzu. Marzy mi się zorganizować rejs po Morzu Śródziemnym podczas którego odwiedzę możliwie jak najwięcej z bardzo długiej listy wysp greckich.

Finiki - mała rybacka wioska

Finiki – mała rybacka wioska

w takim klimacie jest mi najlepiej

w takim klimacie jest mi najlepiej

5. Laos

Kraj, który w zasadzie tylko dotknąłem przez chwilę. A w planach mam chrapkę na dokładniejsze go poznanie. Może nie posiada tak niesamowitych atrakcji jak Tajlandia czy Kambodża, ale czytałem, że piękno Laosu ukryte jest w dzikiej i nieprzeciętnie magicznej przyrodzie i charakterze mieszkańców.

Przy zakupie tej wódki degustacja rozwiązała mój język - transakcja udana

Przy zakupie tej wódki degustacja rozwiązała mój język – transakcja udana

6. Birma

Kolejny z krajów azjatyckich, który ciągnie jak magnez, oferując bardzo długą listę zabytków i nie tylko. Odwiedziłem tylko jedno miasto tego kraju – Tachileik, ale to wystarczyło, żeby dopisać ten kraj do listy powrotów.

Z krótką wizytą w Birmie

Z krótką wizytą w Birmie

W podróżach fascynujące jest poznawanie i odkrywanie, ale też powroty do miejsc w których poczuliśmy się magicznie i szczęśliwie. W powyższej liście doznałem  i jednego i drugiego. Dlatego planując kolejne, będę próbował łączyć trasy, by przy okazji jednej podróży odwiedzać stare śmieci.

A Wy jakim kluczem się kierujecie przy planowaniu kolejnej eskapady?

Data wpisu by Julek in Grecja, Meksyk, Nowy Jork, Tajlandia, Wszystkie, Zapiski

About Julek

Jestem podróżnikiem, trochę marzycielem. Ścigam się z czasem, aby za życia zwiedzić jak najwięcej. Tworzę swoją własną historię. Przyłącz się.

  • Iwona Wojciechowska

    Wojtku w pelni sie z Toba zgadzam co do magii NY.Ja jestem juz trzeci raz.Co prawda nie mieszkamy w NY tylko na Long Island ale kolej LIRR doskonale sie sprawdza na dojazdy.Za kazdym razem odkrywamy nowe miejsca.Pierwsza wizyta byla bardzo przewodnikowa.Kolejne to juz zupelna improwizacja

Translate »