Dwa oblicza Kuby, ostatni dzwonek, aby ją zobaczyć

Varadero - raj dla turystów

Varadero – raj dla turystów

Jak każda destynacja – tak i Kuba ma dwie twarze.

Jedna jest przyjemna, kolorowa, egzotyczna i z efektem WOW. Taką najczęściej pokazuje się turystom, którzy przylatują do Varadero i spędzają dwa tygodnie w hotelach, na strzeżonych obiektach, z ofertą ALL i potem opowiadają jak pięknie jest na Kubie.

Hotelowa plaża w Varadero

Hotelowa plaża w Varadero

Druga, ta bardziej przyziemna, także bardzo kolorowa, egzotyczna, ale po jej zwiedzaniu pozostaje taki słodko – gorzki posmak.

Bo co my sobie wyobrażamy?

Przylatujemy do obcego kraju. Korzystamy z ich ubogiej infrastruktury. Zapewne mamy zawsze więcej pieniędzy od nich,więc powinniśmy za wszystko słono płacić, bo im jest gorzej.

Lokalny środek transportu

Lokalny środek transportu

Dać się nabijać w butelkę i przyjmować na klatę każde razy w nas wymierzone.

Czy to moja wina, albo moich współtowarzyszy, że na Kubie jest jak jest. Nie ja decydowałem o tym, jaki ustrój polityczny tam będzie. Zresztą w historii tego kraju jest tyle dynamicznych zwrotów, że już człowiek sam się gubi co było dobre a co złe.

Moje wyobrażenie o tym kraju, jeszcze przed przyjazdem było tym co przeczytałem, zobaczyłem w telewizji lub usłyszałem od znajomych. A, że mam tak w głowie, aby przekonać się zawsze samemu – to przyjechałem, zobaczyłem i w głowie mam jeszcze większą pustkę niż przed wycieczką.

Uliczne jedzenie jest tanie. O tym dowiedziałem się po fakcie zakupu hamburgera za cenę 5 CUC (5EURO), gdy jego wartość wynosiła jakieś 25 razy mniej - płacisz w niewiedzy, nikt Ciebie nie sprostuje

Uliczne jedzenie jest tanie. O tym dowiedziałem się po fakcie zakupu hamburgera za cenę 5 CUC (5EURO), gdy jego wartość wynosiła jakieś 25 razy mniej – płacisz w niewiedzy, nikt Ciebie nie sprostuje

Tak. Zdecydowanie jest słabo z dostępnością towarów i usług.

Karty kredytowe MC praktycznie są bezużyteczne w bankomatach (tylko VISA). Wymiana walut po średnim kursie i dolarów nie przywoźcie.

Jakaś ciągła farsa na nienawiść do wszystkiego co amerykańskie. A z drugiej strony codzienne korzystanie z tego co Amerykanie zostawili, uciekając w popłochu po obaleniu generała Batisty.

Ludzie obwiniają USA za trudności gospodarcze na Kubie i zapewne stąd cały łańcuszek zdarzeń. Wolność okupiona biedą.

Nie ma Kuby bez cygar

Nie ma Kuby bez cygar

Kuba jednak otwiera się na przyjezdnych i na zachód. Widać, że kumają, iż potencjałem na którym można sporo zarobić są turyści.

W 2010 roku, gdy odwiedzałem ten kraj – oficjalnie wprowadzono sprzedaż telefonów komórkowych i zaczęła działać na wyspie pierwsza firma telefonii komórkowej. Co roku docierają do mnie informacje o nowinkach jakie powoli wprowadza rząd.

Plaża w Varadero - każdy handluje żeby zarobić na turystach

Plaża w Varadero – każdy handluje żeby zarobić na turystach

Każdy może założyć własną działalność gospodarczą, mieć swój mały upragniony biznes, kupić samochód (wcześniej takiej opcji nie było), modyfikowane są też prawa własności ziemi i nieruchomości.

Wszystko zmierza ku normalności.

Taksówki w Varadero czekają na turystów

Taksówki w Varadero czekają na turystów

Dlatego zapewne niedługo, Kuba jaką znacie z opowiadań, zacznie bezpowrotnie odchodzić do lamusa.

Powstanie olbrzymi, karaibski kurort z setkami atrakcji dla przyjeżdżających rodzin.

Varadero - korzystam z chwilowego przystanku

Varadero – korzystam z chwilowego przystanku

Varadero jakie zobaczyłem już nie będzie zamkniętą  enklawą dostępną dla nielicznych.

Dlatego gorąco namawiam – szukajcie tanich lotów, rezerwujcie CASA PARTICULAR i jak najszybciej uderzajcie na Kubę, póki jeszcze jest taka jaką znacie z opowieści.

Nie ma Kuby bez rumu

Nie ma Kuby bez rumu

Gdy odejdą ostatni starsi ludzie, pamiętający czasy Batisty, przewrotów politycznych i dyktaturę El Comandante – Kuba stanie się już innym, nowym krajem a historie rzewnie śpiewane przez ulicznych grajków odpłyną gdzieś w historii starych czasów bezpowrotnie.

Data wpisu by Julek in Kuba, Wszystkie, Zapiski

About Julek

Jestem podróżnikiem, trochę marzycielem. Ścigam się z czasem, aby za życia zwiedzić jak najwięcej. Tworzę swoją własną historię. Przyłącz się.

Translate »